English (United States) فارسى (ايران)

متن خبر
برداشت غیرقانونی 18 میلیارد تومان از بودجه قطارشهری مشهد برای کتابخانه‌ها

 بر اثر اطلاعات غلط دبیر نهاد کتابخانه‌ها، خزانه‌داری وزارت کشور به صورت غیرقانونی نسبت به برداشت 18 میلیارد تومان از 60 میلیارد تومان سهم دولت در قطارشهری مشهد مربوط به سال 93، به نهاد کتابخانه‌ها اقدام کرده است.

طی سال‌های گذشته یکی از اولویت‌های فرهنگی شهرداری و شورای اسلامی شهر مشهد، کمک به توسعه زیرساخت‌های مربوط به کتابخانه‌ها جهت ترویج فرهنگ کتابخانی در میان شهروندان بوده است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، کمک به احداث کتابخانه‌ها، احداث قرائت‌خانه در نقاط مختلف شهر، اهدای کتاب به کتابخانه‌ها و راه‌اندازی کتابخانه مساجد از جمله این فعالیت‌ها بوده است که بودجه مناسبی هر ساله در این حوزه هزینه می‌شود.
علاوه بر این اقدامات، براساس قانون نیم درصد از درآمدهای عمومی تحقق یافته شهرداری‌ها نیز هر ساله به نهاد کتابخانه‌ها اختصاص می‌یابد تا صرف توسعه زیرساخت‌های کتابخوانی همان شهر شود؛ محاسبه این رقم مادامی که با تفاهم شهرداری و انجمن کتابخانه‌ها صورت می‌گرفت بدون اشکال انجام می‌شد اما متاسفانه انجمن کتابخانه‌ها در سال جاری و با ارائه آمار غلط به خزانه‌داری کل، باعث خروج رقم قابل توجهی از بودجه قطارشهری مشهد از حساب شهرداری شده است.
معاون اداری و مالی شهرداری مشهد در این باره می‌گوید: بر اثر اطلاعات غلط دبیر نهاد کتابخانه‌ها، خزانه‌داری وزارت کشور به صورت غیرقانونی نسبت به برداشت 18 میلیارد تومان از 60 میلیارد تومان سهم دولت در قطارشهری مشهد مربوط به سال 93، به نهاد کتابخانه‌ها اقدام کرده است.
محمد آذری اظهار می‌دارد: وفق قانون مشخص شده است که نیم درصد درآمدهای عمومی شهرداری‌ها باید به انجمن کتابخانه‌ها اختصاص یابد.
وی می‌افزاید: در سال‌های گذشته تفاهم‌نامه‌ای میان شهرداری مشهد با انجمن کتابخانه‌‌ها منعقد می‌شد و براساس این تفاهم‌نامه مبلغ مورد نظر پرداخت می‌گردید و شهرداری در کنار این مبلغ، خارج از وظایف قانونی خود نسبت به تامین زیرساخت‌ها و هزینه‌های جاری کتابخانه‌های سطح شهر اقدام می‌کرد.
اعلام نادرست و برداشت غلط
معاون اداری و مالی شهرداری مشهد ادامه می‌دهد: با قانونی که اسفند سال 93 به تصویب رسیده است به انجمن کتابخانه‌ها این اجازه داده شده است تا با اعلام این انجمن، خزانه‌داری کل کشور می‌تواند مبلغ اعلامی از سوی انجمن را از حساب‌های شهرداری‌ها برداشت و به حساب کتابخانه‌ها واریز نماید.
آذری با تاکید بر اینکه قانون عطف به ماسبق نمی‌شود، می‌گوید: متاسفانه دبیر انجمن کتابخانه‌ها نامه‌ای را با ارقام نادرست و بسیار بالا در مورد سهم نیم درصد شهرداری‌ها به خرانه‌داری کل ارسال می‌نماید.
وی خاطرنشان می‌سازد: خزانه‌داری کل هم بدون توجه به صحیح بودن رقم اعلامی، 50 درصد مبلغ اعلام شده یعنی 18 میلیارد تومان از 60 میلیارد تومان مانده سهم دولت در بودجه قطار شهری مشهد از سال گذشته را از حساب شهرداری مشهد کسر و به حساب این انجمن واریز می‌نماید.
نیم درصد از درآمد عمومی تحقق یافته، نه نیم درصد از کل بودجه
معاون اداری و مالی شهرداری مشهد می‌گوید: اولا این دقیقا خلاف قانون است و دوما این رقم اصلا صحیح نمی‌باشد. لذا به همین دلیل شکایت کیفری علیه فردی که اطلاعات غلط به خزانه‌داری کل داده است و پیگیری از طریق مراجه ذیصلاح برای بازگرداندن این پول که به توسعه زیرساخت‌های شهر امام رضا(ع) اختصاص دارد در حال انجام است.
آذری تصریح می‌کند: مکاتباتی با بازرسی کل کشور نیز در این مورد انجام شده است و انتظار داریم تا هرچه زودتر احقاق حقوق ضایع شده شهرداری و مردم و زائران مشهدی در این ماجرا صورت گیرد.
وی با اشاره به اینکه این قانون که به صراحت شامل درآمدهای عمومی تحقق یافته شهرداری می‌شود، ادامه می‌دهد: متاسفانه در این ماجرا نیم درصد بودجه مصوب شهرداری محاسبه شده است در صورتی که بودجه سال قبل شهرداری به طور کامل محقق نشده است و مواردی مانند اوراق مشارکت مصوب شده که هنوز منتشر نشده و تسهیلات بانکی و کمک‌های دولت نیز جزء درآمد شهرداری محسوب شده است.
برداشت 18 میلیارد تومان برای کتابخانه‌ها به جای 17 میلیارد ریال
معاون اداری و مالی شهرداری مشهد می‌افزاید: میزان کل تحقق درآمدهای شهرداری مشهد در سال 93 معادل یک هزار و 600 میلیارد تومان بوده است که به فرض اینکه نیم درصد کل این مبلغ محاسبه شود مبلغ 8 میلیارد تومان خواهد بود.
آذری تاکید می‌کند: کل درآمد عمومی تحقق یافته شهرداری مشهد در سال گذشته 350 میلیارد تومان بوده است که نیم درصد آن مبلغ یک میلیارد و 700 میلیون تومان خواهد بود که سهم انجمن کتابخانه‌ها می‌باشد در صورتی که در حال حاضر بیش از 10 برابر این مبلغ از حساب شهرداری مشهد کسر شده است.
وی اضافه می‌کند: این به منزله تصرف غیرقانونی در وجوه عمومی تلقی می‌شود که در شهرداری‌های کل کشور صورت گرفته و ما قطعا پیگیرد قانونی انجام خواهیم داد.
حق تضیع شده شهرداری، مردم و زائران مشهدی بازگردانده شود
آذری می‌گوید: برداشت این مبلغ ضربه سنگینی به کارهای زیرساختی شهر مشهد در پی خواهد داشت و انجمن کتابخانه‌ها نیز اصلا قابلیت جذب این رقم را ندارند؛ در 15 میلیارد تومانی که به همین صورت و به صورت غیرقانونی در سال 92 از حساب شهرداری مشهد کسر شد تنها 100 میلیون تومان به کتابخانه‌های شهر مشهد اختصاص یافت حال اینکه کتابخانه مرکزی مشهد سال‌ها پس از ساخت، در حال فرسودگی و از بین رفتن است.
وی تصریح می‌کند: نمی‌شود از اوراق مشارکت منتشر نشده آمده در بودجه، از وام گرفته نشده آمده در بودجه و از بودجه محقق نشده درصد برای کتابخانه‌ها کم کرد.
شهرداری مشهد بیشتر از نیم درصد صرف توسعه فرهنگ کتابخوانی کرده است
نایب رییس اول شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این باره می‌گوید: مبلغ 60 میلیارد تومان از سهم دولت در بودجه قطارشهری مشهد از سال گذشته پرداخت نشده بود که با کمک استاندار قرار شد این مبلغ به حساب شهرداری واریز شود.
محمدکمال سروی‌ها می‌افزاید: حال باخبر شدیم که خزانه‌داری کل بابت نیم درصد سهم کتابخانه‌ها از درآمد عمومی تحقق یافته شهرداری، 18 میلیارد از این 60 میلیارد تومان را از حساب شهرداری خارج کرده‌اند.
وی با بیان اینکه ایرادات فراوانی بر این موضوع وجود دارد، تصریح می‌کند: محاسبه صورت گرفته کاملا اشتباه می‌باشد چون بودجه مصوب سال 93 شهرداری مشهد 2 هزار میلیارد تومان بوده است که 74 درصد آن محقق شده است.
سروی‌ها عنوان می‌دارد: نیم درصد درآمد عمومی محقق شده در این حالت حدود 8 میلیارد تومان می‌باشد در صورتی که 18 میلیارد تومان از حساب شهرداری مشهد برداشت شده است.
وی با اشاره به قوانین فرادستی در مورد مشارکت شهرداری برای توسعه فرهنگ کتابخوانی، خاطرنشان می‌سازد: شهرداری مشهد علاوه بر این نیم درصد، مبالغ زیادی حتی بیشتر از این نیم درصد را برای توسعه فرهنگ کتابخوانی در پارک‌ها و فرهنگسراها هزینه کرده است.
کسر مبلغی که به کتابخانه‌های مشهد اختصاص نمی‌یابد
عضو شورای اسلامی شهر مشهد تاکید می‌کند: خارج ساختن این مبلغ از حساب قطارشهری مشهد باعث به تاخیر افتادن مراحل اجرائی خطوط قطار شهری خواهد شد که زیان‌های جبران ناپذیری به ترافیک، زیرساخت‌های شهر و آب و هوای شهر وارد می‌سازد.
سروی‌ها می‌گوید: دو سال قبل هم 15 میلیارد تومان از حساب شهرداری برای کتابخانه‌ها کسر شد و تنها 100 میلیون تومان از این مبلغ به شهر مشهد اختصاص یافت. این در صورتی است که کتابخانه مرکزی مشهد با وجود 18 سال از آغاز احداث آن، هنوز به بهره برداری نرسیده و ساختمان احداث شده فرسوده شده و نیاز به تعمیرات اساسی دارد و نمای آن در حال ریزش است.
وی با اشاره به نامه شهردار مشهد برای پیگیری این اشتباه صورت گرفته شده، ادامه می‌دهد: از وزیر کشور و استاندار می‌خواهیم تا این مبلغ را به مسیر خود برگردانند تا خللی در احداث خطوط قطار شهری شهر امام رضا(ع) وارد نشود.


نوشته شده توسط : admin
تاریخ انتشار : چهارشنبه 14 مرداد 1394
تعداد بازدید : 1071

بازگشت
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به اداره روابط عمومی و بین الملل شرکت قطار شهری مشهد می باشد.