English (United States) فارسى (ايران)

متن خبر
وزیر کشور:اقدامات در اجرای خطوط قطارشهری قابل تقدیر است

 رحمانی فضلی ،وزیر کشور در بازدید از پروژه های در حال احداث شرکت قطارشهری مشهد: با اشاره به شرایط اقتصادی کشور و افزایش نرخ ارز ، اقدامات انجام شده از سوی شهرداری مشهد در اجرای خطوط قطارشهری با وجود افزایش سه برابری نرخ ارز قابل تقدیر است.

 به گزارش روابط عمومی وبین الملل شرکت قطارشهری مشهد، عبدالرضا رحمانی فضلی ظهر دیروز در بازدید از پروژه های خط دو و سه قطارشهری مشهد که با حضور استاندار خراسان رضوی، شهردار مشهد، رییس شورای شهر و جمعی از مدیران شهری و استانی انجام شد، افزود: خوشبختانه پروژه های خطوط قطارشهری مشهد با وجود شرایط اقتصادی و افزایش نرخ ارز که باعث بالارفتن هزینه های ساخت تا سه برابر شده است با برنامه ریزی و تلاش های خوب مدیریت شهری مشهد از پیشرفت قابل توجه ای برخوردار است.
وی اضافه کرد: شهرداری مشهد با برنامه ریزی هایی که انجام داده نه تنها که از زمانبندی پروژه عقب نیست بلکه جز شهرداریهایی است که با توجه به اجرای چنین پروژه هایی بدهی نیز ندارد.
وی با بیان اینکه مدیریت شهری مشهد قول داده است خط دو قطارشهری را تا تیرماه مورد بهره برداری قرار دهد، اظهار کرد: این اقدام  با توجه به مسیرهایی که قطارشهری از آن عبور می کند کار بسیار قابل توجهی است و می تواند حجم جا بجایی مسافر بالایی داشته و تردد را سهل تر کند.
وی تصریح کرد: تاکنون کار سویل و حفاری 12 کیلیومتر از 28.5 کیلومتر خط سه قطارشهری مشهد نیز انجام و مدیریت شهری مشهد قول داده در صورت تامین منابع مابقی را نیز به سرعت انجام دهند.
رحمانی فضلی ادامه داد: ما در وزارت کشور با توجه به منابع محدودی که داریم ترجیح مان این است منابع مالی را به جایی اختصاص دهیم که هم قدرت جذب داشته باشند و هم کار مناسبی را تحویل دهند لذا پروژه هایی که در مراحل نهایی هستند از اولویت برخوردار هستند.
وزیر کشور با اشاره به اینکه بازدید امروز از خطوط قطارشهری مشهد نیز در همین راستا انجام شد، اظهار کرد: طی گزارشی که از روند اجرای خط دو قطارشهری مشهد ارائه شد این خط اکنون از 95 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است و خط سه نیز از پیشرفت خوبی برخوردار است.
وی گفت: معتقدیم پروژه هایی را که در شهر مشهد اجرا می شود نباید تنها به عنوان یک پروژه ای که شهروندان مشهدی از آن استفاده می کنند دید، بلکه پروژه هایی مانند قطارشهری مشهد یعنی خدمت رسانی به زائران حضرت رضا (ع) و باید به آن نگاه ملی داشت زیرا اگر تخصیص اعتباری انجام و تسهیلاتی به این پروژه ها داده می شود، برای همه مردم ایران است.
وی با بیان اینکه امیدواریم با انجام چنین اقداماتی زائران به راحتی بتوانند به تمام نقاط شهر به ویژه حرم مطهر دسترسی داشته باشند، افزود: خوشبختانه مدیریت شهری مشهد به گونه ای برنامه ریزی کرده است که زائران و مجاوران از چهار طرف مبادی اصلی حرم مطهر به خطوط قطارشهری دسترسی دارند.
رحمانی فضلی گفت: دستگاه های مختلف باید به شهرداری مشهد در راه اندازی و بهره برداری از خطوط قطارشهری کمک کنند و ما نیز در وزارت کشور و دولت کمک خواهیم کرد که این پروژه به اتمام برسد.
وزیر کشور ادامه داد: در این بازدید شهردار مشهد اعلام کرد که در نظر دارند خط چهار قطارشهری مشهد را نیز شروع کنند؛ اگر این اقدام توجیه داشته باشد و بتوانند با توجه به این که دو خط را در دست اجرا دارند این خط را نیز فعال کنند و ما نیز از نظر کارشناسی اطمینان پیدا کنیم که این امکان را دارند به اجرای خط چهار قطارشهری مشهد کمک خواهیم کرد.
وی به کمک های دولت به توسعه حمل و نقل عمومی اشاره و اضافه کرد: در موضوع کمک های دولت به توسعه حمل و نقل عمومی به ویژه قطارشهری باید بگویم با توجه به شرایط کنونی و بحث تحریم ها و افزایش نرخ ارز کار کمی کند شده اما با این حال سفارش ساخت 2000 واگن را داده و قرارداد آن را منعقد کرده ایم و ثبت سفارش شده و باید به کار سرعت داده شود.
رحمانی فضلی گفت: در بخش اتوبوسرانی و سایر حوزه های حمل و نقل عمومی نیز بنای دولت حمایت بوده و تاکنون نیز کمک های خوبی کرده است اما باید با توجه به شرایط اقتصادی که هزینه ها سه برابر شده و در مقابل نمی توانیم قیمت بلیط ها را به این حد افزایش دهیم و از آنطرف شهرداریها نیز درآمد فوق العاده ای ندارند و با توجه به شرایط ساخت وساز درآمدهایشان محدود است، راهکاری اندیشیده شود.
وزیر کشور ادامه داد: با توجه به این شرایط دولت باید در این زمینه به شهرداریها کمک کند لذا در همین راستا امسال مجلس 8000 میلیارد تومان برای توسعه حمل و نقل عمومی اوراق مشارکت در نظر گرفته است که اگر همه شهرها مانند مشهد در جذب آن موفق باشند این مبلغ قابل افزایش است.


نوشته شده توسط : admin
تاریخ انتشار : سه شنبه 7 خرداد 1398
تعداد بازدید : 213

بازگشت
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به اداره روابط عمومی و بین الملل شرکت قطار شهری مشهد می باشد.